Karel Černý
přeskočit na navigaci

Prioritami v rozpočtu pro příští rok jsou růst penzí, ale i rozvoj bezpečnostních složek

Zdroj: ČSSD
28.05.2017

Zvýšení penzí v průměru o pět set korun měsíčně, lepší finanční ohodnocení pedagogů, ale i více peněz na rozvoj bezpečnostních složek a boj proti terorismu. To jsou jedny z hlavních priorit členů vlády za sociální demokracii pro sestavování rozpočtu na rok 2018. ČSSD nebude ustupovat ze své politiky, kterou ve vládě prosazuje od začátku funkčního období.
 
„Považujeme za samozřejmé, že z rostoucí ekonomiky musí v první řadě těžit lidé – pracující, rodiny s dětmi, důchodci – a aby se životní úroveň v Česku rychleji přibližovala našim západním sousedům," prohlásil předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. „Státní rozpočet pro rok 2018 musí zůstat ekonomicky i sociálně vyvážený. Musí mít pozitivní vliv na fungování našeho státu," dodal předseda ČSSD.

Jen na penze by v roce 2018 měl stát vynaložit v porovnání s letošním rokem o 21,5 miliardy korun více. „Podařilo se nám prosadit změnu výpočtu valorizace penzí, od příštího roku tak každý důchodce dostane v průměru o pět set korun měsíčně více. Je ale řada věcí, které ministerstvo financí zatím nezohlednilo a na kterých budu dál trvat," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Pro svůj resort bude požadovat dalších šest miliard korun. Ty by měly pokrýt například vyšší příspěvek na péči nebo zvýšení platů pracovníků v sociálních službách.

Zlepšit by se měly i podmínky pro příslušníky bezpečnostních sborů. Těm od ledna 2018 vzrostou tarifní platy o 10 procent. Rovněž chceme investovat do modernizace bezpečnostních sborů tak, aby odpovídaly současným hrozbám a uměly reagovat na kybernetické útoky nebo mezinárodní terorismus. Při rozvoji bezpečnostních složek chceme dávat příležitost především českému průmyslu a budeme podporovat rozvoj moderních bezpečnostních technologií.

Sociální demokracie chce nadále pokračovat i ve stabilizaci školství. Do návrhu státního rozpočtu proto bude prosazovat zvýšení prostředků na 15procentní růst platů učitelů. „Je to další krok k naplnění našeho cíle, aby výše průměrného učitelského platu byla v roce 2020 zhruba 43 tisíc korun," řekla ministryně školství Kateřina Valachová.

V oblasti zdravotnictví chceme finance ze státního rozpočtu investovat především na růst platů lékařů, zdravotních sester a dalších pracovníků ve zdravotnictví. České zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované a není přijatelné, abychom v tomto negativním trendu pokračovali. „Celkově bude resort zdravotnictví požadovat navýšení rozpočtu o cca 4 miliardy korun," avizoval ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. 

zpět

 
 
 

Kalendář

<březen 2018>
poútstčtsone
2627281234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678
archiv akcí
 
 

Odkazy

 

Soubory ke stažení

 • Program ČSSD

  Dlouhodobý (základní) program ČSSD
 • ČSSD pro 21. století

  Sociální demokracie pro 21. století
 • Hodnoty a cíle

  Hodnoty, cíle a principy ČSSD
 • Reformní návrhy

  Reformní návrhy ČSSD
 
 

© 2018 Karel Černý Všechna práva vyhrazena.

You Tube  Facebook  Twitter  Flickr 

Tvorba webu Soft Evolution s.r.o.

 
Cykeltoj outlet www.cykeltojsalg.com maillot cyclisme wielerkleding fietskleding maillot cycliste fahrradbekleidung outlet fahrradbekleidungoutlet.net